mało błonnika

 

 

Mało błonnika, mało ruchu

 


Ale najczęściej jesteśmy sami sobie winni, hołdując złym nawykom żywieniowym, które w ciągu ostatnich dziesięcioleci zmieniły się w zasadniczy sposób. Aż dwukrotnie wzrosło spożycie tłuszczu. Jemy znacznie mniej węglowodanów, ale więcej cukru. Nasi pradziadowie i dziadowie znacznie chętniej jadali żywność naturalną z dużą ilością błonnika. Niestety, w naszym jadłospisie dominuje żywność przetworzona. Coraz chętniej sięgamy po gotowe dania, które zawierają skondensowaną energię, czyli w niewielkiej ilości jedzenia jest bardzo dużo kalorii. Poza tym jadamy nieregularnie, często jeden lub dwa bardzo obfite posiłki dziennie. Mało się ruszamy. Samochody, windy, zmechanizowany sprzęt domowy i na dokładkę pilot do telewizora. Jeśli do tego dołożymy mieszkanie w przegrzewanych pomieszczeniach, w których organizm nie musi wykorzystywać wewnętrznej energii do ogrzewania ciała, szybko przybywa nam kolejnych kilogramów.

 

Wpływ błonnika na funkcjonowanie przewodu pokarmowego

 

Spożywanie żywności zawierającej duże ilości błonnika zapobiega zaparciom i bólom występującym przy hemoroidach.

Stabilizacja stężenia glukozy we krwi i obniżenie poziomu cholesterolu

Kolejną zaletą błonnika jest stabilizacja stężenia glukozy we krwi i obniżenie poziomu cholesterolu. Wynika to z faktu, że równomiernie rozkłada w czasie wchłanianie z przewodu pokarmowego glukozy oraz tłuszczów przez co normalizuje ich poziom we krwi. Jest to szczególnie ważne dla diabetyków, gdyż udowodniono, że dzięki tej właściwości błonnika dochodzi do wzrostu skuteczności leków przeciwcukrzycowych takich, jak insulina lub pochodne sulfonylomocznika.
Pamiętaj: spożywając 30-40g błonnika na dobę poprawiasz profil glukozy i lipidów w surowicy krwi oraz perystaltykę jelit.

Błonnik w procesie odchudzania

Należy także zaznaczyć, że błonnik pomaga w walce z otyłością oraz w oczyszczaniu organizmu. Błonnik, pęczniejąc, wypełnia mechanicznie jelita, dając uczucie sytości. Sprzyja to redukcji masy ciała, gdyż zachowanie diety ubogoenergetycznej staje się dużo łatwiejsze. Właściwości odtruwające błonnika związane są z jego zdolnością do absorpcji na swojej powierzchni niektórych toksyn (takich jak metale ciężkie lub azotany) i ich przyspieszonemu wydaleniu.

Stosując błonnik, należy pamiętać, aby wypijać odpowiednią ilość płynów (2 - 2,5 litra dziennie). Zbyt mała ilość wody w przewodzie pokarmowym może sprawić, że błonnik nie uzyska odpowiedniej konsystencji i (paradoksalnie) będzie powodował zaparcia.